orwg.cap.gov
Main Content

Wing Staff

Oregon Wing Staff

Updated 05 March 2022


Wing Commander

Col William Ham

 

 

 

 

COMMAND SECTION and Staff 

 

 

   Vice Commander (CV) Strategic Operations 

Lt Col Ricky Koon 

 

   Vice Commander (CV) Unit Operations

Lt Col Harold Buchanan

 

   Chief of Staff (CS) 

Col Virginia Thompson 

 

   Command NCO 

SMSgt Patrick Dukes 

 

   NCO Advisor 

SMSgt Ira Rosenberg 

(IAOD) 

   Diversity Officer 

Lt Col James Howell 

 

   Director of Development 

1st Lt Ronald McCall 

 

   Diversity Officer

Lt Col James Howell

 

   Government Relations Advisor

Lt Col Thomas Flaherty

 

ADMINISTRATION SECTION 

 

 

   Director of Administration (DA) 

Lt Col Timothy Paquin

 

AEROSPACE EDUCATION SECTION 

 

 

   Director of Aerospace Education (AE) 

Lt Col Brad Naas 

 

   Assistant Director of Aerospace (DDAE) 

1st Lt John Price 

 

CADET PROGRAMS SECTION 

 

 

   Director of Cadet Programs (CP) 

Capt Justin Baugh

(IAOD) 

   Assistant Director of Cadet Programs 

 

(IAOD) 

   Cadet Programs Development Officer  

Capt Justin Baugh

 

   Cadet Advisory Council Advisor (CACA) 

Col

 

   Cadet Activities Officer

1st Lt Caden Joel McCall

 

   Wing Cadet Advisory Council, Chair 

 

 

   Wing Cadet Advisory Council, Vice Chair 

C/2d Lt Nathaniel Fichera 

 

   Wing Cadet Advisory Council, Recorder 

C/2d Lt Meien Shiomi 

 

   Region Cadet Advisory Council, ORWG Representative 

C/Capt Josiah Bailey 

 

   Region Cadet Advisory Council, ORWG Alternative 

C/Capt Joshua Vanrenterhghem 

 

CHAPLAIN SECTION 

 

 

   Chaplain (HC) 

Ch (Maj) Andre Martin

 

   Chaplain 

Ch (Maj) David King

 

COMMUNICATIONS SECTION 

 

 

   Director of Communications (DC) 

Col James Schmitt 

 

   Assistant Director of Communications (DCA) 

Lt Col David Rudawitz 

(IAOD) 

   Assistant Director of Communications (DCA) 

Maj Robert Lawrence 

(IAOD) 

   Assistant Director of Communications (DCA) 

2d Lt James Gadsby 

 

   Communications Engineering Officer (DCE) 

Lt Col Joseph Boyd 

 

   Communication Licensing Officer (DCL) 

Capt Derek Hampton 

(IAOD) 

   Communications Net Control (DCN) 

Maj Robert Lawrence 

(IAOD) 

   Assistant Communication Net Control (DCNA) 

VACANT 

 

   Assistant Communication Net Control (DCNA) 

VACANT 

 

   Communications Supply Officer (DCS)

VACANT 

 

   Communications Training Officer (DCT)

VACANT 

 

EDUCATION AND TRAINING SECTION 

 

 

   Director of Education and Training (DET) 

Maj Carl Knox  

(IAOD) 

   Assistant Director of Education and Training (ADET) 

Lt Col Harold Buchanan 

(IAOD) 

   Assistant Director of Education and Training (ADET) 

Lt Col Christopher Wade 

(IAOD) 

   Testing Officer 

Maj Carl Knox 

(IAOD) 

EMERGENCY SERVICES SECTION 

 

 

   Director of Emergency Services 

Lt Col David Rudawitz 

(IAOD) 

   Assistant Director of Emergency Services 

Lt Col Timothy Paquin

 

   Emergency Services Training Officer 

Lt Col Christopher Wade

(IAOD) 

   CISM Officer 

Lt Col Robert Grist 

 

   Disaster Relief Officer 

TSgt John Cage

 

FINANCE SECTION 

 

 

   Director of Finance

SMSgt Ira Rosenberg

 

   Asst Director of Finance 

Capt Mark tenKate

(IAOD) 

GOVERNMENT RELATIONS SECTION 

 

 

   Government Relations Advisor (GR) 

Lt Col Thomas Flaherty 

(IAOD) 

   Legislative Liaison    

Maj Jamie Hutches 

 

HEALTH SERVICES SECTION 

 

 

   Health Services Officer (HS) 

Capt Jill Simmons 

(IAOD) 

HISTORIAN

 

 

   Historian (HO) 

1st Lt Karista Bradley 

 

INFORMATION TECHNOLOGY SECTION 

 

 

   Director of Information Technology (IT) 

2d Lt Yukon Vinecki 

 

   Assistant Information Technology Officer 

C/Maj Nicholas Vas 

 

   Web Security Administrator (WSA) 

SMSgt Ira Rosenberg 

(IAOD) 

   Assistant Web Security Administrator (WSAA) 

Maj Carl Knox 

(IAOD) 

INSPECTOR GENERAL SECTION 

 

 

   Inspector General (IG) 

Lt Col Ed Bos 

 

   Assistant Inspector General  

Lt Col John Barringer 

(IAOD) 

   Assistant Inspector General  

Capt Jeremy Landauer 

 

LEGAL SECTION 

 

 

   Legal Officer (JA) 

Lt Col Thomas Flaherty 

(IAOD) 

LOGISTICS SECTION 

 

 

   Director of Logistics (LG) 

Lt Col Joseph Boyd 

 

   Assistant Director of Logistics (LGA) 

Lt Col David Rudawitz 

(IAOD) 

   Maintenance Officer (LGM) 

Maj Randall Widell 

 

   Supply Officer 

Lt Col Joseph Boyd

(IAOD) 

   Transportation Officer (LGT) 

1st Lt Douglas Alvey

(IAOD) 

OPERATIONS SECTION 

 

 

   Director of Operations (DO) 

Lt. Col. Rich Ouellette

(IAOD) 

   Assistant Director of Operations (DOA) 

Lt. Col Rick Koon

(IAOD) 

   Assistant Director of Operations (DOA) 

2d Lt Michael Richards 

 

   Homeland Security Officer (DOH) 

Lt. Col. Rich Ouellette

(IAOD) 

   sUAS Officer 

Capt Mark Trujillo 

(IAOD) 

   Balloon Program Officer 

Capt Mark Trujillo 

(IAOD) 

   Standardization/Evaluation Officer (DOV) 

Lt Col Dennis Wyza 

 

   Counter Drug Officer 

Lt Col Rogers Walker

 

PERSONNEL SECTION 

 

 

  Personnel Officer (DP) 

Lt Col Timothy Paquin 

 

PUBLIC AFFAIRS SECTION 

 

 

   Director of Public Affairs (PA) 

1st Lt Timothy Vaughan 

 

   Assistant Director of Public Affairs (PAA) 

Capt Heather Perkins 

 

  Assistant Director of Public Affairs (PAA) 

1st Lt Faye Phillips

 

 Assistant Director of Public Affairs (PAA) 

Lt Col Scott Maguire

 

Assistant Director of Public Affairs (PAA) 

Lt Col Thomas Traver

 

RECRUITING AND RETENTION SECTION 

 

 

   Director of Recruiting and Retention 

Maj Carol Moseley 

 

SAFETY SECTION 

 

 

   Director of Safety (SE) 

Lt Col John Barringer 

(IAOD) 

   Assistant Director of Safety (SE) 

Maj Max McHatton 

 

© 2022 Civil Air Patrol. All rights reserved.